Druhy sázkových kurzů

Abychom pochopili, jak funguje sázkový kurz, musíme nejdříve pochopit, jak funguje pravděpodobnost.

Pravděpodobnost je hodnota, vyjádřená zpravidla v procentech, udávající šanci, že dojde k určité skutečnosti. Například při hodu dokonalou (necinknutou) kostkou máme šanci 1:6, že nám padne jedno z čísel. V procentech je tato pravděpodobnost 16,66%. Jak jsme to spočítali? Je to opravdu jednoduché, pravděpodobnost, že daná situace nastane, vydělíme 100. V našem případě hodu kostkou tedy 6/100 = 16,66%.

EU KURZY

Sázkoví kurzy nejsou ničím jiným, než dalším vyjádřením pravděpodobnosti. Matematicky jsou decimální kurzy převrácenou hodnotou pravděpodobnosti. Matematicky 1 / pravděpodobnost. Jednoduše se počítají a to je také důvod, proč jsou tak oblíbené mezi sázkaři.

EU kurzy si můžeme uvést na názorném příkladu. Liverpool bude hrát s Arsenalem zápas v Premier League. Pokud odhadneme, že má Liverpool doma šanci porazit arsenal z 55%, pak by EU kurz vypadal takto. 100 / 55 = 1,818.

Tedy za každou vsazenou korunu na Liverpool byste obdrželi cca 1,8 koruny.

UK KURZY

UK dnes používá jen zlomek sázkových kanceláří a to pro jeho zdánlivou složitost a neoblíbenost u sázkařů.

Pokud použijeme EU kurz 1,8 z minulého příkladu. Zlomkový kurz zase deklaruje, že při vsazení 1 Kč, vyhrajete 1,8. Tento kurz se po vynásobení dá napsat tak, že při vsazení 100 Kč, vyhrajeme 180Kč. POZOR. Zlomkový kurz není 1,8 / 1 jak by se mohlo na první pohled zdát. Zlomkový kurz vyjadřuje ČISTÝ ZISK ze sázky.  Převod tedy provedeme tak, že vydělíte jmenovatelem a k výsledku přičtěte 1.

V našem příkladu tedy:  Kurz 1,8 můžeme převézt na 8 / 10 po vykrácení to jsou 4 / 5

(4 / 5) + 1 = 1,8

Jak jsme již zmínili, tento kurz se již prakticky nepoužívá. Je totiž pro začínající sázkaře nepřehledný.

US kurzy

US kurzy jsou ještě více matoucí, než ty zlomkové. A to proto, že tyto kurzy mohou mít i zápornou hodnotu. Americký kurz může mít hodnotu např. +180, ale také -180. Tento kurz nám říká, kolik musíme vsadit, abychom vyhráli 100 dolarů.

Při kurzu -180 je tedy zřejmé, že musíme vsadit 150 dolarů, abychom vyhráli 100 dolarů.

Kurz +180 tedy znamená, že při vsazení 100 dolarů, bude náš čistý zisk +150 dolarů.

SHRNUTÍ

Ve všech případech sázkové kurzy vyjadřují pravděpodobnost, že Vámi vybraná strana uspěje. Velmi užitečné je se naučit, jak ze sázkových kurzů určit pravděpodobnost. Pochopení sázkových kurzů a možnosti přepočítávat tyto kurzy je klíčem k tomu, jak úspěšně sázet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *